2 views

Η αναμέτρηση του Σαββάτου (6/7, 20.00) απέναντι στην Πολωνία θα κρίνει πολλά για την συνέχεια της Ελλάδας στην διοργάνωση, με τις Πολωνές να πανηγυρίζουν και αυτές τη νίκη απέναντι στην Γερμανία με 3-2 σετ.

Αν και δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το πρώτο σετ η Εθνική μας ομάδα, μετά το 9-6 της Φινλανδίας άρχισε να βρίσκει ρυθμό. Η Ελπίδα Τικμανίδου μείωσε σε 11-10 και στην γραμμή των εννέα μέτρων πήγε η Μαριάν Κάτσαλη και με τα φλοτ σερβίς της το σκορ έγινε 11-14. Η πίεση συνεχίστηκε και με επίθεση της Δήμητρας Νάνου έγινε το 14-20. Λίγο αργότερα η Μαριάν Κάτσαλη σε πρώτο χρόνο έγραψε το 19-25 για την Ελλάδα.

Στο δεύτερο σετ οι αθλήτριες του Κώστα Γκούντα βρέθηκαν δύο φορές πίσω με -3 (11-8, 15-12). Με την είσοδο της Όλγας Ζεϊμπέκη βελτιώθηκε η υποδοχή και η επίθεση της Εθνικής και με επίθεση της Κατερινιώτισσας ακραίας ήρθε η ισοφάριση σε 16-16. Ο άσσος της Ιωάννας Δημητρίου και η επίθεση της Δήμητρας Νάνου έφερε την Ελλάδα στο +2 (18-20), η Φινλανδία μέχρι το φινάλε του σετ μείωνσε στον πόντο όμως η Εθνική μας ομάδα έβρισκε λύσεις και με λάθος της Πίκονεν έγινε το 22-25 για το 0-2 σετ.

Αν και το τρίτο σετ φαινόταν ότι θα καταλήξει εύκολα στην Ελλάδα για το 0-3 σετ, το 7-12 έγινε 12-12 με τρεις σερί άσσους της Φινλανδίας. Η Παρασκευή Πρινιωτάκη πέρασε ξανά στο ματς στη θέση της Δήμητρας Νάνου και πήρε την αλλαγή στο σερβίς (12-13) και λίγο αργοτερα η Ελπίδα Τικμανίδου σταμάτησε την κόντρα επίθεση των Φινλανδών για το 13-14. Η Τικμανίδου με την Ζεϊμπέκη έδιναν βραχείας κεφαλής στην Ελλάδα αλλά οι Φινλανδές κατάφερναν και ισοφάριζαν. Με επίθεση της Δημητρίου, μπλοκ της Κάτσαλη και κόντρα επίθεση της Πρινιωτάκη ξεφύγαμε με +3 (17-20), για να διατηρήσουμε την διαφορά μέχρι το τέλος για το τελικό 19-25.