Έμειναν ισόπαλες Κάλιαρι και Κόμο

1 views

Η Κόμο ήθελε το γρήγορο γκολ από την αρχή του αγώνα, και το πέτυχε με τον Μπελότι στο 3′ λεπτό, όμως στη συνέχεια ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ. Οι νεοφώτιστοι παρ’ όλ’ αυτά δείξανε τις προθέσεις τους για την συνέχεια του παιχνιδιού. Η ομάδα του Σεσκ Φάμπρεγκας έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι, όμως οι γηπεδούχοι σκόραραν στην εκπνοή του ημιώρου με τον Λουπέτρο να κάνει μια ψηλή σέντρα, που βρήκε κατευθείαν το κεφάλι του Πίκολι, ο οποίος έστειλε με το κεφάλι την μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 1-0 στο 44′ λεπτό.

Η Κόμο έχοντας το μομέντουμ ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με αλλεπάλληλες επιθέσεις στην εστία της Κάλιαρι. Η πίεση των φιλοξενούμενων δεν άργησε να αποδώσει “καρπούς”, με τον Πάτρικ Κουτρόνε να σκοράρει στο 54′ το πρώτο γκολ της ομάδας στην επιστροφή της στην πρώτη κατηγορία. Ο Σέρτζι Ρομπέρτο πέρασε στον αγωνιστικό χώρο κάνοντας στο ντεμπούτο του στο Ιταλικό πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό κι έπειτα έχασαν μία τεράστια ευκαιρία για να κάνουν την ολική ανατροπή, με τον Παζ πιάνει ένα σουτ που έδιωξε δύσκολα ο Σκουφέτ. Η Κάλιαρι στα τελευταία λεπτά του αγώνα θέλει να ελέγξει το παιχνίδι, κρατώντας την μπάλα, ώστε να επιβάλλει το δικό της παιχνίδι. Ωστόσο, δεν μπορεί να σκοράρει εκ νέου, με το σκορ να μένει στο 1-1 και την Κόμο να παίρνει τον πρώτο της βαθμό στην Serie A.//ΑΒ.