Άσπας λαμπρός… οδηγεί την Θέλτα στις ανατροπές

Συγκεκριμένα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 14ο λεπτό με τον Λόπεθ. Ωστόσο, πολύ γρήγορα ήρθε η απάντηση, με τον Μινγκέθα να ισοφαρίζει, μετά από ασίστ του Άσπας. Πέντε λεπτά αργότερα ο δημιουργός έγινε… σκόρερ, μιας και στο 28′ ολοκλήρωσε την ανατροπή. Βέβαια, στο 45’+5′ είχε την ευκαιρία για το 3-1 όταν ανέλαβε εκτέλεση πέναλτι, όμως ο Μαμαρντασβίλι τον νίκησε σε μία φάση που θύμισε… Euro 2024. Εν τέλει το γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε στο 60′, με τον Μπελτράν να διαμορφώνει το τελικό σκορ. Ο Τάσος Δουβίκας ξεκίνησε ως βασικός, έως ότου αντικαταστάθηκε στο 65ο λεπτό από τον Ιγκλέσιας.

Κάπως έτσι η Θέλτα έγινε η πρώτη ομάδα που έφτασε τις δύο νίκες στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ από μία έχουν μονάχα οι Μπαρτσελόνα, Ράγιο Βαγιεκάνο και Ρεάλ Βαγιαδολίδ. Από την άλλη, η Βαλένθια μετρά δύο ήττες και βρίσκεται καθηλωμένη στην τελευταία θέση χωρίς βαθμό.